Stomatološka medicina je posebno specijalizovano, široko područje medicine koje podrazumeva ceo niz biomedicinskih znanja i veština u prevenciji, lečenju i epidemiološkom praćenju i dijagnostici bolesti koje se odnose na zube, usta i usnu šupljinu. Lekari stomatolozi su specijalizovani da poštuju visoke standarde svog akademskog obrazovanja i u obavezi su da se kontinuirano stručno i naučno usavršavaju.
Svaki lekar specijalista stomatološke medicine koji radi u stomatološkoj ordinaciji opredeljuje se za neko od usko specijalizovanih područja ove široke medicinske oblasti. Potrebno je znati da stomatološka medicina i rad u stomatološkoj ordinaciji pokriva više područja delatnosti. To su
- prevencija i sprečavanje nastanka bolesti, stomatološko zdravstveno edukovanje i savetodavni rad sa pacijentima
- pregled kojim se ustanovljava da li bolest postoji ili ne postoji, stanje usta, zuba, kompletne usne duplje, potencijalna oštećenja ili anomalije
- nakon pregleda u stomatološkoj ordinaciji sledi procena stanja uz pomoć medicinskih i stomatoloških dijagnostičkih metoda i sredstava i tek tada sledi preporuka lečenja, samo lečenje ili rehabilitacija.
- lekari stomatolozi propisuju u stomatološkoj ordinaciji primenu lekova ukoliko su potrebni, medicinskih proizvoda i pomagala
- deo posla svakog lekara stomatologa koji su zaposleni i rade u okviru stomatoloških ordinacija je i izdavanje lekarskih mišljenja, uverenja, potvrda i sertifikata
- postoji čitav niz radnji i aktivnosti koje se odnose na rad lekara stomatologa a koje se sprovode u skladu sa opštim i posebnim propisima i standardima.
Briga o oralnom zdravlju u celini je deo svakodnevne rutine svakoga od nas. U skladu sa tim, većina nas poznaje svog stomatologa i redovno posećuje stomatološku ordinaciju. I ovo je bitan momenat u našim životima jer jasna komunikacija između lekara stomatologa i pacijenta je osnova našeg oralnog zdravlja. Važno je da dobro razumemo svaki postupak, metod koji se primenjuje i lekove ili sredstva koja će se primenjivati u cilju poboljšanja našeg postojećeg stanja. Na ovaj način eliminiše se onaj duboko ukorenjeni strah od odlaska stomatologu, toliko prisutan da nas često koči i sprečava da svog stomatologa redovno posećujemo u stomatološkoj ordinaciji, a ne samo u slučaju preke potrebe.
Kao što stomatolozi znaju i razumeju da je svako od nas jedinstven, treba i mi, kao pacijenti da razumemo da je svaki stomatolog jedinstven na osnovu znanja, iskustva, preferencija, pa možemo lako odabrati onog sa kojim ćemo najlakše i najjednostavnije ostvariti dobru komunikaciju koja je u obostranom interesu.
Prepoznavanje, dijagnostikovanje, lečenje i otklanjanje svih bolesti i devijacija zuba, usta i vilica je primarni posao stomatologije kao grane medicine. Stomatologija se deli na više usko specijalizovanih grana
- Profilaksa odnosno profolaktička stomatologija
- Konzervativna stomatologija koja podrazumeva popravku, plombiranje i održavanje zuba
- Paradontologija kooja se bavi lečenjem i održavanjem potpornog aparata zuba
- Endodoncijakoja leči pulpu zuba i meko zubno tkivo
- Protetika koja obezbeđuje i nadoknađuje izgubljene zube i tkiva
- Maksilo–facijalna hirurgija
- Implantologija
- Dečija stomatologija
- Ortopedija vilice
- Psihosomatika
U skladu sa ovom podelom i stomatološke ordinacije u svojoj praksi obuhvataju jednu ili više ovih usko specijalizovanih grana stomatologije.
Na osnovu svega navedenog i uzimajući u obzir da sve stomatološke ordinacije koriste najsavremenije uređaje, stomatološki pribor i medikamente koji postoje, sa sigurnošću možemo ustanoviti da ove ustanove u današnje, savremeno doba pružaju ne samo visok nivo kvaliteta već i bezbednosti po zdravlje pacijenata. Često mislimo da poseta stomatološkoj ordinaciji nosi sa sobom faktor bola – nešto naprosto mora da boli. Netačno! Savremena tehnološka dostignuća omogućila su potpuno bezbolan pristup kompletnoj nezi i zaštiti naših usta, zuba i vilica. Pre svega, anestetici koji se koriste u savremenim stomatološkim ambulantama su supstance sa voma niskim nivoom toksičnosti pa je moguće aplicirati i nešto uvećane doze od onih propisanih.
Sve češće u stomatološkim ordinacijama se primenjuje tehnika svesne sedacije koja pacijenta postavlja u stanje smirenosti i umanjene svesnosti a koje se sve vreme trajanja sedacije prati od strane anesteziologa. Ovaj postupak se primenjuje 10 minuta pre početka stomatološkog tretmana ili zahvata i traje do kraja. Osećaj dodira nije smanjen, pacijent može razgovarati sa lekarem stomatologom tokom trajanja postupka. Ovaj vid sedacije ne remeti rad srca i pluća a već posle dvadesetak minuta osećaj blage pospanosti u potpunosti prestaje.
Stomatološke ordinacije nove generacije omogućuju svojim pacijentima pre svega – komfor. Većini od nas je i sam odlazak u jednu od stomatoloških ordinacija svojevrsan stres. Pa još kada treba da sednemo na stolicu, otvorimo usta i znali – ne znali šta nas čeka ovo je tek stres sam po sebi! Koji pojačava i subjektivno stimuliše osećaj bola, čak i kada on nije prisutan. Komfor je pacijentima neophodan da bi se nivo stresa što je mogućeviše umanjio ako ne i anulirao. Savremene stomatološke ordinacije u svojoj praksi vođene su motivom da pacijenta ništa ne sme da boli. Često se posete stomatološkim ordinacijama izbegavaju ili odlažu baš zbog straha od boli. Što je prirodno ali ne vodi ničemu dobrom po naše sopstveno oralno zdravlje. Treba da budemo svesni vremena u kome živimo. Da znamo da smo u svakoj od stomatoloških ordinacija mi na prvom mestu, naše potrebe a samim tim i naši strahvi, koji mogu da se izbegnu i kreiranje kolektivne svesti o nepostojanju bola kao jedinstveni put koji vodi pre svega – zdravlju.
Sve češće se može sresti pojam digitalne stomatologije. Šta ovaj pojam podrazumeva u radu stomatoloških ordinacija? Digitalna stomatologija je skup tehnologija, uređaja i naprednih alata uz pomoć kojih se može rano i na vreme dijagnostikovati potencijalni problem, moguće je lečiti zube i zubne anomalije, izraditi protetska rešenja brže, kvalitetnije i preciznije kao nikada do sada, primeniti na operativne zahvate i sve ostale vidove stomatoloških tretmana i terapija. Pri tom, ovde se ne radi o promeni u samom procesu lečenja. Važno je istaći da se sam proces uz pomoć digitalne stomatologije primenjene u stomatološkim ordinacijama znatno ubrzava i povećava i na visok nivo podiže stepen njegove efikasnosti. Potpuna preciznost u dijagnostici, apsolutna udobnost – komfor tokom svakog tretmana ili zahvata, najuspešnije lečenje, potpuna preciznost u radu i izradi, sve ovo su zahtevi kojima stomatološke ordinacije nove generacije sa lakoćom izlaze u susret.
Savremeni razvoj tehnologije nudi stomatološkim ordinacijama brojna inovativna rešenja koja se odnose na svaki segment usluga koje ove nude. Posežući za inovacijama iz tehnološkog sveta koji se odnosi na stomatološke ordinacije, koriste se na primer intraoralne kamere, 3D virtuelni modeli, 3D printeri, različiti intraoralni skeneri i mnoga druga savremena tehnička dostignuća uz digitalnu tehnologiju i procese koji se koriste. I ne samo kada su zahvati u pitanju, stomatološke ordinacije nam otvaraju i naš lični digitalni karton kako bi se lakše pratili i evidentirali svi zahvati, nastale promene i isto tako sačuvali svi pripadajući snimci.
Šta da radimo u slučaju kada nam je potrebna hitna stomatološka intervencija? Nikada se ne zna kada nam se može desiti upala, jaki bolovi, gubitak jednog ili više zuba, gubitak proteze, oštećenja jednog ili više zuba. Ovo su najčešći ali nikako i jedini razlozi kada nam je odlazak u neku od stomatoloških ordinacija hitno potreban. A šta ako nam se ovako nešto dogodi van radnog vremena? Neke od stomatoloških ordinacija imaju u svojoj ponudi i hitnu stomatološku pomoć, negu, konsultativne ili savetodavne usluge, lečenje, tretmane i zahvate koji se rade 24/7. Ovo je dragocena informacija koju je neophodno proveriti i znati da postoji.
Potrebno je znati da u savremenim stomatološkim ordinacijama rade isključivo stručnjaci – profesionalno edukovano osoblje radi najčešće timski i uigrano. Stomatološke ordinacije koje u današnje vreme posećujemo nisu više zastrašujuća, siva i bezlična mesta. Žive, vedre boje, cveće, slike prijatnih motiva na zidovima, tiha muzika u pozadini, sve ovo čini atmosferu jedne stomatološke ordinacije relaksirajućom.
Sve zastupljeniji holistički pristup zdravlju navodi nas da razmislimo koliko naše oralno zdravlje utiče na celokupno zdravlje. Kvalitet hrane nije dovoljan, tu istu hranu treba dobro prožvakati. Smeh je zdravlje – ali samo osmeh sa lepim zubima! Da bi zubi bili lepi, treba da su zdravi. Lep, privlačan osmeh je osnova našeg samopouzdanja. U ljudskoj prirodi je da traži nedostatke, pa ako postoje, zašto ih ne sanirati? Svaka stomatološka ordinacija nudi nam mogućnost da naša usta i zubi budu negovani i zdravi.
Pored onog najvažnijeg momenta – oralnog zdravlja, nije zanemariv ni onaj estetski momenat. Naravno da je svakome od nas važno da li su nam zubi pravilni, beli, sjajni, da li smo u mogućnosti da plenimo pažnju osmehom.
Postizanje i održavanje zdravlja usne šupljine i zubi je osnova održavanja zdravog načina življenja. Pojedini problemi na stomatološkom planu mogu reflektovati i na neke druge probleme u organizmu, uticati na pojavu ili pospešiti već postojeće probleme kao što su slabija kontrola dijabetesa, povećan rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti ili komplikacija tokom trudnoće.
U savremeno tehnološko doba u kome živimo, mnogi od nas će pretraživati internet upisujući simptome koje imaju pa ako pronađu odgovor, pitanje je veliko da li je adekvatan. Da li se ovaj odgovor odnosi baš na naš slučaj? I šta sad? Pretrage po internetu su samo odlaganje neminovnog – posete stomatološkoj ordinaciji. Bezmalo sve savremene stomatološke ordinacije svojim pacijentima, sadašnjim ili budućim omogućuju kontakt putem e-maila, edukaciju ili savetodavni prostor obezbeđen na web sajtovima. Ovo je način da se dođe do prave, adekvatne informacije jer samodijagnostikovanje ili samo lečenje nikada nije dovelo do dobrih rezultata. Najbolje je posao prepustiti proverenim stručnjacima stomatolozima, iskusnim i posvećenim isključivo dobrobiti našeg zdravlja.
Mogo toga je moguće uraditi online. Ipak, nije baš sve ostvarivo online. Dijagnostički deo posla nijedna stomatološka ordinacija koja drži do sebe i svog ugleda neće raditi online. Svako od nas je priča za sebe i svaka dentalna situacija zahteva individualni pristup. Inicijalni pregled je prvi korak u rešavanju postojećeg ili potencijalno prisutnog stomatološkog problema. Stručna i detaljna dijagnostika opredeliće dalji tok definisanja problema i razrade plana terapije, postupaka i zahvata koje je potrebno preduzeti.
Nema nerešivog problema, naročito kada se udruže znanje i iskustvo sa savremenim tehnološkim dostignućima. Razvoj svesti o potrebi redovnog posećivanja stomatoloških ordinacija je prvi korak u edukovanju svih uzrasnih kategorija populacije. I nije više teško pronaći onu pravu stomatološku ordinaciju. U zavisnosti od problema koji imamo, svaka stomatološka ordinacija će nam savetom ili preporukom pomoći da ga što brže i kvalitetnije ne samo saniramo već i dugotrajno rešimo.