Azaleja sobna na štapu crvena
Sobne azaleje su zimzeleni, mali, kompaktni žbunovi sa tamnozelenim, kožastim listovima. Za razliku od baštenskih azaleja, sobne azaleje ne podnose mraz i zato ih morate gajiti kao sobne biljke.
Kada kupite sobnu azaleju, ona je obično u cvetu. Ako je odmah unesete u toplu prostoriju može vam propasti. Morate je prvo aklimatizovati tako što ćete je na dva-tri dana staviti u polusenovitu prostoriju gde je temperatura 10-12°C stepeni. Nakon toga je možete uneti u prostoriju u kojoj je tremperatura od 15-19°C. Ako imate mogućnosti, držite je u svetloj prostoriji i stavite blizu prozora (vodite računa da ispod prozora nije radijator, ne sme da bude blizu grejnih tela). Voli jutarnje direktno sunce i popodnevnu senku, ili jaku indirektnu svetlost tokom celog dana. Hladnije temperature pomoći će da biljka duže cveta (vodite računa da ne bude previše hladno tokom noći).
Ne stavljajte biljku na prozorsku dasku iznad radijatora, toplota će dovesti do uvenuća biljke.
Azaleje uvek treba održavati vlažnim. Nikada ne dozvoliti da se kompost osuši. Zemlja u saksiji treba da bude vlažna a ne natopljena vodom. Bilo bi idealno ako bi azaleju mogli da zalivate kišnicom. Ako vam je teško da prikupljate i čuvate kišnicu koju bi koristili za zalivanje azaleje, umesto nje možete da koristite prokuvanu i ohlađenu vodu (naša je voda često tvrda i puna kamenca, a azalejama to šteti, zato je potrebno da se voda prokuva).
Ako je moguće, jednom nedeljno celu biljku potopite u veću posudu sa unapred prokuvanom i ohlađenom vodom. Kada mehurići prestanu da izlaze, izvaditi saksiju i ostaviti biljku da se dobro ocedi.
Azaleje ne vole suv vazduh. Da biste povećali vlažnost oko biljke, možete saksiju staviti u neki veći podmetač u koji ćete staviti kamenje ili šljunak i sipati vodu. Voditi računa da saksija sa azalejom ne stoji direktno u vodi, već na tom kamenju. Isparavanje vode iz podmetača vlažiče vazduh oko azaleje i na taj način održavaće azaleje vlažnim. Nemojte orošavati lišće, to može izazvati pojavu gljivica.
Ako je pravilno negujete, biljka će cvetati preko zime. Dok je biljka u cvetu ne vrši se nikakvo prihranjivanje. Nakon cvetanja, možete orezati precvetale cvetove zajedno sa cvetnim drškama.
Na proleće, kada se noćne temperature ne spuštaju ispod 10°C, možete azeleje izneti napolje, ako imate uslove za to. Čuvati je na prohladnom mestu sa delimičnom senkom. Izaberite neku severnu stranu, ne voli kada je toplo. Neka u toku dana ima dovoljno svetlosti, ako je u dubokoj senci neće se formirati cvetni pupoljci Redovno zalivati.
Kada vidite da azaleja kreće sa novim rastom i počne da pušta nove izdanke i listove, možete početi sa prihranom. Prihranjujte je na svake četiri nedelje prihranom koja se koristi za rododendrone i azaleje. U jesen, kada krenu da se formiraju prvi cvetni pupoljci, trebate smanjiti zalivanje i biljku, (pre početka mrazeva) uneti u prohladnu prostoriju (ako ste biljku preko leta držali napolju). U prohladnoj prostoriji biljku držati dok pupoljci ne nabubre i ne počnu da se otvaraju. Kada azaleja počne da cveta možete je uneti u prostoriju čija je temperatura od 15-19°C. I dalje postupati kao što piše na početku teksta.
Azaleje se mogu presađivati na svake dve godine. Kao supstrat koristiti zemlju za rododendrone.
Šifra proizvoda: 7636
cena:
1.190
DIN
Srbija,
Beograd